Chorzów od kuchni

26 maja 2018 r.

Chorzów od kuchni

Aperitif

Chorzów doczekał się imponującej liczby wydawnictw książkowych, poczynając od albumów, historii całego miasta, dziejów jego przemysłu, dzielnic, parafii, szkół, zakładów pracy, a na biografiach wybitnych postaci kończąc. Opisano symbole Chorzowa, zabytki, miejsca pamięci… Powstał przewodnik po mieście. Wydano dotąd siedemnaście tomów „Zeszytów Chorzowskich”, a trwają prace nad nową, kilkutomową monografią.

Książka Elżbiety Łabońskiej Chorzów od kuchni uzupełnia ten polifoniczny wizerunek Chorzowa i życia jego mieszkańców oryginalnym spojrzeniem na ich kulinarny świat. Opracowanie wpisuje się w nurt publikacji o kuchni i gastronomii, przepisach i rakach kucharskich mistrzów, co (głęboko ufam) z samej definicji gwarantuje mu powodzenie wśród czytelników i smakoszy, zwłaszcza. Że napisane zostało ze znawstwem i perliście wydane. Co ważne jednak, narracja nie została ograniczona do zaprezentowania przepisów miejscowej kuchni, ale stanowi interesujące odwołanie do charakterystycznych tylko dla ich miast, jednak poświęca uwagę tym specjałom, które są tu popularne i godne polecenia. Kompetentnie przedstawia najrozmaitsze receptury, ozdabiając je „smakowitymi” fotografiami. Spojrzenie na Chorzów od kuchni jest interesujące i, co ważne, wzbogaca wizerunek miasta. Przy okazji książka tak pomyślana staje się miłym upominkiem dla mieszkańców i gości mogących wzbogacić menu swoich domowych kuchni.

Wartością dodatkową publikacji jest interesujący, obszerny rys historyczny ukazujący dzieje Chorzowa od strony rzeczywistości restauracyjno-kawiarnianej, a także znakomity materiał ikonograficzny czyniący książkę efektowną, piękną i jeszcze bardziej ciekawą. Nie po raz pierwszy możemy się przekonać, że historia tego wyjątkowego miasta widziana jedynie przez pryzmat ciężkiego przemysłu to daleko idące uproszczenie. Autorka wykorzystała dostępną literaturę i jak już zostało wspomniane ozdobiła całość wyborną ikonografią, nieraz bardzo oryginalną, wręcz unikatową. Książce życzyć trzeba, by znalazła licznych czytelników, a wśród nich miłośników dobrej kuchni i pięknego słowa, którzy często będą zaglądać na karty tego pełnego ujmujących zapachów opracowań, a przy okazji zaczerpną z chorzowskiej historii.

Miejski Dom Kultury „Batory” słynie z otwartości oraz wielorakiej kulturowej, dydaktycznej i artystycznej oferty, którą od lar kieruje do mieszkańców Chorzowa i regionu. Tym samym zdaje się być idealnym miejscem dla wydania tej szczególnej książki o jakże obiecującym, apetycznym tytule i takiej też treści. Dodajmy, że placówka ma już na swoim koncie m.in. książki o poezji, malarstwie, sporcie oraz dwadzieścia zbiorów artykułów z historycznych i interdyscyplinarnych konferencji naukowych. Teraz, jak widać, nadszedł czas na kolejną wydawniczą odsłonę kulturowego bogactwa miasta prezentowaną przez MDK „Batory”.

Dr Jacek Kurek

26.05.2018r. w ramach obchodów Święta Miasta zapraszamy na stoisko MDK BATORY

gdzie w ramach promocji książki Pani Elżbiety Łabońskiej odbędzie się również degustacja.

Książkę "Chorzów od kuchni" można nabyć codziennie w punkcie obsługi klienta MDKu

w godz. 10:00 - 18:00 w cenie 42 zł. Zapraszamy