"Sztuka bez barier '14"

wrzesien - grudzień 2017

Grupa Artystyczna „Sztuka Bez Barier 14”

Koordynator Grupy – dr inż. Janina Partyka-Pojęta (Tel. 692-511-156)

- skupia kilkunastu Artystów z różnych miast Śląska ( Chorzowa, Bytomia, Siemianowic Śl., z Katowic, Gliwic, Zabrza) zajmujących się krzewieniem kultury wśród społeczności lokalnej i nie tylko z zakresu malarstwa, fotografii, poezji, muzyki.

Malarstwo: Janina Partyka-Pojęta, Arleta Skurska, Anna Kasprów-Szabla, Jarosław Engler, Jerzy Granowski, Rafał Huczek, Stanisław Łakomy i inni.

Fotografia: Natalia Czekała, Jan Tur i inni.

Poezja: Janina Partyka-Pojęta, Jarosław Engler, Jacek Laskowski, Andrzej Skupiński, Jerzy Granowski i inni.

Muzyka i śpiew: Marek Broda, Andrzej Skupiński, Jerzy Granowski i inni.

Współpracują z Innymi Twórcami z zakresu malarstwa, poezji, muzyki i śpiewu.

Członkowie grupy są zdobywcami różnych nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych za swoje prace malarskie, fotograficzne i poetyckie. Ich twórczość została udokumentowana w różnych publikacjach zbiorowych i indywidualnych. Są także autorami tekstów zespołów muzycznych.

Pomimo tego, że grupa powstała w październiku 2014 roku to na swoim koncie ma wiele prestiżowych osiągnięć. Członkowie grupy m.in. brali udział w plenerach malarskich np. w Makowie Podhalańskim, Męcikale i Mikołowie, Ochli, Świętochłowicach, Siemianowicach Śl. Uczestniczyli w licznych konkursach i wystawach zbiorowych m.in. w Biennale Malarstwa na Jedwabiu w Milanówku, w wystawie sztuki erotycznej „Niepohamowanie” w Gliwicach, w wystawie międzynarodowej „Art Naif Festiwal” w Katowicach, w wystawie „Zadośćuczynienie” w Zabrzu i w Warszawie, w Koszalinie „Koszalin i inne zakątki Polski” oraz w wystawach marynistycznych, w Strumieniu. Także w Krakowie, w Czeladzi, w Chorzowie, w Wiśle, w Warszawie, w Katowicach w Bibliotece Śląskiej, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach, w Krowoderskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, w Sosnowcu, w Dąbrowie Górniczej, w Strzelcach Opolskich, itd. Każdy z członków Grupy ma na swoim koncie od kilku do kilkunastu wystaw malarskich, fotograficznych.

Reprezentanci grupy uczestniczyli również w wielu występach artystycznych, rozpowszechniając swoją twórczość literacką i muzyczną w której to skład wchodzi: poezja, satyra, liryczna muzyka, poezja śpiewana, muzyka i śpiew estradowy. Grupa miała możliwość zaprezentowania się również np.: w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śl., w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, w SDK ODEON w Czeladzi, gdzie do udziału w wystawie grupa zaprosiła zaprzyjaźnionych artystów ze Śląska i innych regionów Polski. Grupa także samodzielnie organizuje wystawy malarstwa i rękodzieła np. w Chorzowie, a także plenery malarsko-fotograficzno-muzyczne np. w Siemianowicach Śl.

W czasie działalności grupy organizowane były również indywidualne wystawy malarstwa między innymi: w Miejskim Domu Kultury Batory , w Galerii Spełnionych Marzeń w Klubie „Pokolenie” w Chorzowie, w galerii Vis-a-vis” w Krakowie przy Rynku 29, w Bibliotece Śląskiej, w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach, w Krowoderskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, w Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich, w Miejskim Domu Kultury w Rudzie Śląskiej, w Domu Kultury w Piekarach Śl., itd.

Poeci oraz estradowi członkowie grupy wielokrotnie wzbogacali swym udziałem imprezy organizowane na terenie Śląska m.in. w Piekarach Śląskich, Siemianowicach Śląskich, Czeladzi, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej a nawet w Wiśle i w Zakopanem, w Bibliotece Krowoderskiej w Krakowie, w Bibliotece Śląskiej oraz choćby na Rynku w Katowicach (patronem imprezy poetycko-muzycznej było Miasto Katowice i Radio Katowice).

Grupa działa więc nieustannie otrzymując coraz to nowsze propozycje wystaw oraz towarzyszącym nim imprezom kulturalnym w różnych rejonach naszego kraju.

Najbliższe spotkania grupy: 15. września, 20. pażdziernika, 17. listopada, 8. grudnia 2017 r.